Cyklotábor: Když se kola sypou před očima

Skvělá parta, príma vedoucí, hromady her a zábavy… A k tomu jízdní kola. Děti se podívají dál, uvidí toho víc a udělají něco pro svoji fyzičku. Prostě ideální letní tábor. Jenže tihle kovoví oři s sebou leckdy na druhé straně přinášejí nemalé technické potíže – často způsobené špatnou péčí. Jak se cyklotábory vypořádají s nenadálou závadou? A co jako rodič můžu udělat pro to, aby se kolo na táboře nerozbilo?

13.10.2011, 19:24, Katrin Příkrylová

Obr. 1: S ulomeným kouskem šlapky se naštěstí dá jet dál

Pohled na svět z cyklistického sedla stále láká malé i větší sportovní nadšence na letní cyklotábory. Co si budeme namlouvat – jedná se především o chlapce, ale při bližším pohledu najdete mezi účastníky i dívky. Naštěstí se dnes najde jen málo rodičů, kteří by své ratolesti na tábory – a zvláště na cyklotábory – nutili jezdit (za což vám, zodpovědným rodičům, děkujeme – výlety s dítětem, které jízdu na kole nesnáší, dokážou otrávit tábor celé skupině, nehledě na to, že se malý cyklista týden či déle zbytečně trápí). I přesto však někteří sportovní nadšenci nepovažují své jízdní kolo za partnera, o kterého se musí řádně starat, aby dobře sloužil. První kámen úrazu má svoje kořeny dávno před samotným táborem. A to leckdy i roky. Jedná se o samotnou koupi jízdního kola. Také patříte mezi rodiče, kterým se nechce do koupě investovat vysoké částky, neboť vaše dítka rychle vyrostou a budou kolo potřebovat nové, větší? V tom případě si však uvědomte, že tím riskujete zdraví svých ratolestí. Kola ze supermarketových výprodejů sice stačí na občasné párkilometrové výlety po okolí, nicméně na cyklotáboře kolo ujede stovky kilometrů v relativně krátkém časovém úseku, lidově řečeno dostane pořádně do těla. A nekvalitní kola se pak doslova začnou rozpadat před očima, což jednak (jak už bylo řečeno) ohrožuje zdraví cyklisty, navíc však časté opravy během výletu zdržují celou skupinu a dítěti znechucují jízdu. Druhým kamenem úrazu je každoroční odborná servisní prohlídka. Cykloservis totiž některá kola, která se nám na táborech objeví, neviděla ani z rychlíku. Bicyklům pak schází tak základní věci jako dotažené brzdy či promazaný řetěz. A o tom, že kola nemají povinnou zákonnou výbavu, ani nemluvě. S tím, že někteří rodiče každoroční servisní prohlídku (na kterou v propozicích upozorňujeme) zanedbají, však počítáme (i když nás to rozhodně netěší). Ještě před první jízdou zkontrolujeme všechna kola – dotáhneme povolené šroubky, dofoukneme duše, dotáhneme brzdy a nastavíme sedlo do správné výšky. Ale některá kola hold putují rovnou do cykloservisu, protože na určité defekty naše šikovné ruce nestačí. A to se jedná prosím stále o první táborový den.

Obr. 2: Opravy zaberou nejednu volnou chvilku v táboře

O další potíže se postarají samotné děti, které nejspíše připisují svému kolu nadpřirozené schopnosti a i přes ustavičné napomínání na něm chtějí provádět leckdy až kaskadérské kousky. Sjíždějí schody, vyskakují na obrubníky, smykují a všemožně testují odpružení vidlice. A pak za námi přijdou a naříkají, že jim nepřehazuje přehazovačka, protože s ní praštily o obrubník, že mají opět prasklou duši, protože závodily ve slalomu mezi střepy, nebo že ulomily šlapku o vystouplý kořen. A my se můžeme opět pustit do práce. Podle zákonu schválnosti se nejvíce defektů objeví právě ve chvíli odjezdu, který se tedy kvůli opravám posune o dobrých pár minut. A další následují samozřejmě během cesty. Jakmile se zalepí a nafoukne jedna duše a zase se vyrazí na cestu, opět se musí zastavit, protože další kolo už jezdí skoro po ráfku. A bohužel se tu a tam stane, že se na kole objeví taková závada, že návštěva cykloservisu je neodkladná. Už nejednou se nám stalo, že jsme museli zavolat naši motospojku, která přijela autem, naložila kolo i s malým cyklistou a dopravila je do servisu. Každá oprava během cesty zdržuje celou skupinu, prodlužuje zbytečně výlety nebo přinejmenším zaplní celou pauzu na odpočinek.

Obr. 3: Kvůli defektu na cestě musí čekat celá skupina

Stručně a jasně – ke každodennímu chlebu na cyklotáboře drobné i větší opravy patří, nevyhneme se jim, třebaže i koupíte kvalitní kolo a necháváte ho každý rok odborně zkontrolovat a své děti naučíte, jak se s kolem správně zachází (kola těchto cyklistů však potřebují opravy v menší míře). V neposlední řadě se samozřejmě i my snažíme děti naučit, jak mají o svá kola pečovat, a zapojujeme je do drobných oprav, aby v budoucnu byly schopny si přinejmenším samy vyměnit duši. I přesto se s námi pokuste počet oprav snížit – investujte do kvalitního kola (stačí nenakupovat bicykl v supermarketech, navštivte specializovanou prodejnu, kde vám poradí a vyberou kvalitní a leckdy i levné kolo) a nezapomínejte na každoroční servis – stojí pár korun, ale může nakonec zabránit většímu poškození kola a ochránit zdraví vašich dětí.

Diskuse

Opravy zaberou nejednu volnou chvilku v táboře


Další fotografiepočet přečtení: 7457x

Podporují nás

 
Legend
Zaměření: Zážitkový
Začátek: 24. 08. 2021
Pořadatel: Tábory Mamut
4100 KčDetail
 
 
KYTAROVÉ TÁBORY
Zaměření: Hudební
Začátek: 07. 08. 2021
Pořadatel: CK Sindibád
3940 KčDetail
 
Další Tábory

Táborová inzerce

Ahoj Na táboře 1. - 8. 8. máme narváno :-D a pro 2 oddíly 10 táborníků HLEDÁME TÝDENNÍ VEDOUCÍ/VEDOUCÍHO. Plnoletí akční vedoucí, pošlete nám životop…
Ahoj, hledáme zdravotníci na letní tábor. Tábor probíhá prvních 14 dní v srpnu. Jsme základna na kraji lesa v jižních Čechách na Vodňansku. Hledáme ně…
Dobrý den, jsme dvě spolehlivé, dochvilné a milé dívky. Právě jsme dochodily základní školu. Sháníme brigádu na léto na pozici instruktora/praktikant…
Ahoj, je mi skoro 17 let a hledám tábor (nejlépe koňský), který by mě a moji stejně starou kamarádku zaměstnal jako výpomoc na táboře. Mám 6tiletou zk…
Další inzerce

Aktuality

Táboření 27.9.2020 17:00
Taboreni.cz je nově hezky upravené pro mobilní telefony (responzivní).
Táboření 25.9.2020 9:28
Registrace na Táboření je opět zprovozněna. Vypnuta byla kvůli podvodným registracím. Vše také již běží na SSL, tedy jsme konečně bezpeční :-)
KVH COMBAT PRAHA 27.10.2019 11:48
Tábor pořádají hasiči.Budete jíst z ešusu,spát ve stanu,hlídat tábor,koupat se v řece,mít službu u kuchyně,zdolávat překážkovou dráhu,plížit se,střílet,naučíte se zacházet se zbraní,první pomoc,jak přivolat hasiče,záchranku i policii a jak sami pomoci.Poznáte požární sport,TFA a požární útok.
Kateřina Havlásková 27.5.2019 17:16
Přidejte se k našemu putování, čas je do 31.5. https://www.panikaterina.cz/letni-pobyt/
Kateřina Havlásková 24.5.2019 15:59
Zažijte něco, co tu ještě nebylo. Náš tábor sice ještě čeká na schválení, ale bližší informace najdete na webu viz níže a přihlásit se je potřeba do 31.5. 2019. Počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.
Miroslav Charvát 5.3.2019 10:48
K našemu táboru http://www.taboreni.cz/tabor/4044/S-Mirou-na-kole.html i webové stránky. Nyní nás najdete i tam. (Zde čekáme na schválení)
Miroslav Charvát 19.2.2019 13:44
Máme akci- pro první tři účastníky, kteří zaplatí zálohu na cyklo-tábor S Mírou na Kole (cyklotabor.7x.cz) dostane slevu na diplatek 500kč. Platí pro každý turnus, tedy pro celkem 6 dětí.
Miroslav Charvát 18.2.2019 10:15
Pomalu se nám začíná plnit náš cyklo-turistický tábor. Kdo si chce zajistit ještě své místo, pospěšte si... Prázdniny se kvapem blíží..
CentrumDeti.cz 23.1.2019 00:38
Záchranářský tábor je už beznadějně naplněn, na dalších zbývají poslední místa.
Veselý Příměšťák 20.6.2018 09:21
Tanečky v Praze! Přihlaste dítka na taneční tábor. Ještě nám pár tanečnic a tanečníků schází! :)
Volný čas dětí, z.s. 8.6.2018 12:27
Uvolnilo se nám jedno volné místo na našem Supertáboře pro superhrdiny! Kdo marně hledá volné místo pro své dítě, podívejte se zde: http://včd.eu/supertabor. :)
Veselý Příměšťák 11.5.2018 13:27
Nemohli jsme nezavítat na 24. knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha, když tam vystavuje naše milá Raketa svoji tvorbu. Její otec, Joachim Dvorak, věnuje všem dětem na turnusech Veselý Příměšťák 2018, úžasnou knihu Doktor Racek -- Cesta kolem světa za 31 písmen.