Zimní tábory - jak se na ně připravit

Není nad to, když stojíte na kopci, na nohou máte lyže a rozhlížíte se po sněhobílých vrcholcích, které vás obklopují. Slunný den slibuje báječné lyžování a vy už téměř cítíte vítr na tváři při sjezdu dolů. Než se tam ale dostanete, musíte se na to dobře připravit a dost možná i hlouběji sáhnout do své peněženky.

20.1.2013, 07:22, Jana Taubrová

I když si s námi v posledních letech počasí zahrává, oficiálně nastal čas zimních radovánek. Pokud vám a vašim dětem nestačí kopec za domem, je na čase zvážit návštěvu některých našich (případně zahraničních) hor. Někdy na tuto situaci myslí škola a pořádá pro vaše ratolesti lyžařské kurzy. Případně tu máme jarní prázdniny. Lákají nás na podnikové chaty, oddílové výpravy nebo lyžařské tábory.

Jako malá jsem jezdila na podnikovou chatu do Krkonoš snad každé jarní prázdniny. Moc jsem se na to těšila, protože i když byla Praha šedivá, na horách bylo krásně bílo. Užila jsem si sněhu do sytosti. Chata měla vlastní vlek, a tak jsme jen ráno obuli přeskáče a hurá na sjezdovku. Než se však dostanete až k vytouženému sněhu, čeká vás v roli rodiče o dost více běhání. Co všechno budete potřebovat? Podle čeho se rozhodnout a na co se připravit?

Především vybírejte podle zaměření tábora. Na výběr je od bobování, přes klasické lyže, až po dnes tolik populární snowboard a naprázdno nevyjde ani ta nejmladší kategorie. Stačí se jen zeptat, co by dítě rádo dělalo. Ze své (děsivé) zkušenosti vím, že běžky jsou spíše vhodnější pro starší děti. Dobrý základ jsou sjezdové lyže a pro pokročilejší pak snowboard. Různé experimenty jako big foot, apod. je lepší nechat až pro starší jedince, kteří již umí lyžovat a ocení na horách nějaké to zpestření. Pokud ovšem vaše dítě neprahne po jakémkoli pohybu na sněhu, je lepší ho nenutit. Vám tím alespoň odpadne spousta starostí se sháněním vybavení.

Mezi dalšími kritérii pro výběr by měla být zkušenost případných instruktorů, metoda učení, případný další program po ukončení denního přídělu lyžování, styl ubytování, atd. Každému vyhovuje něco trochu jiného, ale ve všech případech je dobré, nechat si doporučit od známých a kamarádů, případně si informace o konkrétním pořadateli a táboře vyhledat a internetu. Nebojte se ani názorů v různých diskuzních fórech, jen u jejich čtení používejte i zdravý rozum – ne vždy za vše může pořadatel.

Když vyberete ten správný tábor (což někdy nebývá jednoduché) je potřeba ještě obstarat spoustu věcí.

Správné oblečení na hory – dobrou bundu, nejlépe dvoje oteplovačky, punčocháče nebo „jégrovy drtiče mrazu“, sněhule, rukavice, čepici, … zkrátka oblečení na hory, do sněhu a zimy. V dnešní době termoprádla a funkčních materiálů je na výběr spousta zajímavých věcí a rozhodně se nevyplatí šetřit a podceňovat horské počasí. Prvolyžaři jsou po každém návratu ze sjezdovky či běžek celí promáčení a z venku i zevnitř řádně promrzlí. Protože se na většině takovýchto pobytů lyžuje ráno i odpoledne, je dvojí oblečení v podstatě nutností.

A teď samotné vybavení na lyžování. Dítě stále roste, proto se nevyplatí pořizovat každý rok nové a nové vybavení. Mně třeba rodiče pořídili lyže „na několik let“, že do nich dorostu. Nu, nedorostla jsem. Jen jsem nějakou dobu skoro nemohla zatočit. Naštěstí se dnes již dá všechno vybavení bez problémů půjčit. Cena celého setu na týden je od 1000,– do 2000,– Kč. Jsou to sice další peníze navíc, ale dostanete za ně nejen lyže, hůlky a boty, ale i přilbu a navíc vám seřídí vázání a vydají o tom potvrzení.

Čímž se dostáváme k věci asi nejdůležitejší a to jsou bezpečnostní prvky. Rozhodně by dítě nemělo jezdit bez přilby. Zapůjčení na týden vás přijde jen asi na 200,– Kč, což není suma, která by stála za to ušetřit a riskovat tak úraz s leckdy doživotními následky, nebo přímo smrtí dítěte. V případě snowboardového kurzu je určitě dobré přidat i chránič páteře a vycpávané spodky. Protože na záda a zadek se na snowboardu padá opravdu často a i obyčejná modřina na sedací části těla dokáže znepříjemnit celý pobyt a odradit dítě od dalších podobných akcí.

Pakliže jste zdárně absolvovali přesvědčování potomka o nutnosti pohybu na čerstvém vzduchu, výběr tábora i nákupy vybavení, stačí to už jen všechno napěchovat do krosny a odeslat dítko za novými zážitky.

Diskuse

127749počet přečtení: 6046x

Podporují nás

 
Taneční tábor v Ko…
Zaměření: Taneční
Začátek: 03. 07. 2021
Pořadatel: Agentura TAPAZ…
4090 KčDetail
 
 
The Villa Španělsk…
Zaměření: Jazykové
Začátek: 12. 07. 2021
Pořadatel: The Villa 4Kid…
3600 KčDetail
 
Další Tábory

Táborová inzerce

Hledáme kuchařku na náš letní tábor do Probulova! Vařit se bude pro 24 dětí a 6 dospělých. Ubytování, jídelníček, závoz surovin je zajištěn. Stačí je…
Ahoj všem, jmenuji se Bětka a hledám tábor, kam by mě v létě vzali jako vedoucí nebo pomocnou sílu do kuchyně či na úklid v termínu 17.7. - 31.7. 2021…
Prodáme poschoďové postele. Některé na sobě mají viditelné známky opotřebení. Konstrukce jsou ale kvalitní a stále v pěkném stavu. Cena 1000,- za kus …
Můžeme vám zde pomoci s půjčkou na jakoukoli částku, kterou potřebujete, za předpokladu, že ji po splatnosti splatíte. Poskytujeme půjčku s 3 úrokovou…
Další inzerce

Aktuality

Táboření 27.9.2020 17:00
Taboreni.cz je nově hezky upravené pro mobilní telefony (responzivní).
Táboření 25.9.2020 9:28
Registrace na Táboření je opět zprovozněna. Vypnuta byla kvůli podvodným registracím. Vše také již běží na SSL, tedy jsme konečně bezpeční :-)
KVH COMBAT PRAHA 27.10.2019 11:48
Tábor pořádají hasiči.Budete jíst z ešusu,spát ve stanu,hlídat tábor,koupat se v řece,mít službu u kuchyně,zdolávat překážkovou dráhu,plížit se,střílet,naučíte se zacházet se zbraní,první pomoc,jak přivolat hasiče,záchranku i policii a jak sami pomoci.Poznáte požární sport,TFA a požární útok.
Kateřina Havlásková 27.5.2019 17:16
Přidejte se k našemu putování, čas je do 31.5. https://www.panikaterina.cz/letni-pobyt/
Kateřina Havlásková 24.5.2019 15:59
Zažijte něco, co tu ještě nebylo. Náš tábor sice ještě čeká na schválení, ale bližší informace najdete na webu viz níže a přihlásit se je potřeba do 31.5. 2019. Počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.
Miroslav Charvát 5.3.2019 10:48
K našemu táboru http://www.taboreni.cz/tabor/4044/S-Mirou-na-kole.html i webové stránky. Nyní nás najdete i tam. (Zde čekáme na schválení)
Miroslav Charvát 19.2.2019 13:44
Máme akci- pro první tři účastníky, kteří zaplatí zálohu na cyklo-tábor S Mírou na Kole (cyklotabor.7x.cz) dostane slevu na diplatek 500kč. Platí pro každý turnus, tedy pro celkem 6 dětí.
Miroslav Charvát 18.2.2019 10:15
Pomalu se nám začíná plnit náš cyklo-turistický tábor. Kdo si chce zajistit ještě své místo, pospěšte si... Prázdniny se kvapem blíží..
CentrumDeti.cz 23.1.2019 00:38
Záchranářský tábor je už beznadějně naplněn, na dalších zbývají poslední místa.
Veselý Příměšťák 20.6.2018 09:21
Tanečky v Praze! Přihlaste dítka na taneční tábor. Ještě nám pár tanečnic a tanečníků schází! :)
Volný čas dětí, z.s. 8.6.2018 12:27
Uvolnilo se nám jedno volné místo na našem Supertáboře pro superhrdiny! Kdo marně hledá volné místo pro své dítě, podívejte se zde: http://včd.eu/supertabor. :)
Veselý Příměšťák 11.5.2018 13:27
Nemohli jsme nezavítat na 24. knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha, když tam vystavuje naše milá Raketa svoji tvorbu. Její otec, Joachim Dvorak, věnuje všem dětem na turnusech Veselý Příměšťák 2018, úžasnou knihu Doktor Racek -- Cesta kolem světa za 31 písmen.