Poslat dítě na lyžařský kurz? Rozhodně ano

Účastní se ho nejčastěji žáci 7. tříd základní školy a středoškoláci v prvním nebo druhém ročníku. Natáčí se o něm filmy, píší knihy. Většina z nás jej má v živé paměti, ať už jsme z něj vrátili před deseti, nebo čtyřiceti lety. Řada z nás při něm vyzkoušela svou první cigaretu, ale také první opravdový adrenalinový zážitek na sjezdovce. Ano, řeč je o lyžařském výcviku.

24.10.2011, 19:21, Vítek Novák

Jen málokteré školní akce se dnes těší takové oblibě. Lyžařský výcvik školy nemusí pořádat povinně, přesto tak činí velmi často a rády. Prospívá jak kolektivu, tak dovednostem a celkové fyzické zdatnosti. Organizace „lyžáku“ ale pro kantory není takový med, jak se nám, rodičům, může zdát. Průběh kurzu je totiž přísně vázán na určitá pravidla, která zaručují bezpečnost, ale i to, aby se váš potomek nemusel celé akce obávat. Právě strach ze „ztrapnění“ je častou příčinou neúčasti, i když zcela zbytečně. Kantoři totiž mají povinnost žáky rozdělit do skupin podle jejich dovedností, a to tak, že nejprve všichni začínají ve skupině začátečníků – přeřazování do vyšších dovednostních skupin probíhá později. Lyžařský kurz, podobně jako téměř všechny školní akce, podléhají určitým formalitám, bez kterých se ovšem naše ratolest neobejde. Nesmíme proto zapomenout na potvrzení z autorizovaného servisu o seřízení vázání lyží, souhlasu zákonných zástupců s účastí dítěte na kurzu, potvrzení o bezinfekčnosti, nezapomeneme potomkovi přibalit průkaz zdravotní pojišťovny, případně další náležitosti, které si škola vyžádá. Jednorázové úrazové pojištění povinné není.
Stejné je to i s výbavou – nevyplácí se nic zanedbávat. Ač nás budou děti přesvědčovat o opaku, vězte, že většina z nich se při balení oblečení neřídí těmi správnými pravidly. Vysvětlit puberťákovi, že troje ponožky na týden na horách zkrátka nestačí, je někdy nadlidský výkon. Kufr proto raději zabalte sami, vyhnete se řadě stresových situací. Ten, kdo před kurzem na lyžích v životě nestál, se vrátí jako celkem obstojný lyžař, schopný sjet i středně těžké sjezdovky, ti šikovnější si troufnou i na tzv. černé, tedy nejobtížnější místa ke sjezdu. Kurzy ale bývají přínosné i pro ty zkušené – školy totiž často přistupují k najímání externích profesionálních instruktorů. Byli bychom ovšem naivní, kdybychom si představovali, že si náš potomek poté, co se vrátí unavený ze sjezdovky, přečte na pokoji pár stran ze své oblíbené knihy a pak poklidně usne. Noci bývají na pokojích horských chat obvykle o pár hodin delší, než obvykle. A doufáte-li, že se poměry zlepšily od doby, kdy jste byli na lyžařském kurzu vy, alespoň co se množství „propašovaného“ alkoholu a jiných pochutin týče, pak vězte, že je vše při starém. Chyba není na straně vás, rodičů, ani na straně učitelů. Prostě to tak je a asi vždycky bude. Pravdou je, že „lyžák“ dá každému žákovi do vínku určitou zkušenost, kterou si ponese celý život. Je to svým způsobem škola života, při které se učí zacházet nejen s lyžemi a hůlkami, ale také se zodpovědností, morálkou a zdravým rozumem. A to je investice k nezaplacení.

Diskuse

Lyžařský kurz pro dětipočet přečtení: 7424x

Podporují nás

 
Adrenalin Camp Var…
Zaměření: Adrenalinový
Začátek: 01. 07. 2021
Pořadatel: A7 camps
4990 KčDetail
 
 
SPORTOVNÍ TÁBOR PR…
Zaměření: Sportovní
Začátek: 03. 07. 2021
Pořadatel: Marcela Jelínk…
3790 KčDetail
 
Další Tábory

Táborová inzerce

Ahoj Na táboře 1. - 8. 8. máme narváno :-D a pro 2 oddíly 10 táborníků HLEDÁME TÝDENNÍ VEDOUCÍ/VEDOUCÍHO. Plnoletí akční vedoucí, pošlete nám životop…
Ahoj, hledáme zdravotníci na letní tábor. Tábor probíhá prvních 14 dní v srpnu. Jsme základna na kraji lesa v jižních Čechách na Vodňansku. Hledáme ně…
Dobrý den, jsme dvě spolehlivé, dochvilné a milé dívky. Právě jsme dochodily základní školu. Sháníme brigádu na léto na pozici instruktora/praktikant…
Ahoj, je mi skoro 17 let a hledám tábor (nejlépe koňský), který by mě a moji stejně starou kamarádku zaměstnal jako výpomoc na táboře. Mám 6tiletou zk…
Další inzerce

Aktuality

Táboření 27.9.2020 17:00
Taboreni.cz je nově hezky upravené pro mobilní telefony (responzivní).
Táboření 25.9.2020 9:28
Registrace na Táboření je opět zprovozněna. Vypnuta byla kvůli podvodným registracím. Vše také již běží na SSL, tedy jsme konečně bezpeční :-)
KVH COMBAT PRAHA 27.10.2019 11:48
Tábor pořádají hasiči.Budete jíst z ešusu,spát ve stanu,hlídat tábor,koupat se v řece,mít službu u kuchyně,zdolávat překážkovou dráhu,plížit se,střílet,naučíte se zacházet se zbraní,první pomoc,jak přivolat hasiče,záchranku i policii a jak sami pomoci.Poznáte požární sport,TFA a požární útok.
Kateřina Havlásková 27.5.2019 17:16
Přidejte se k našemu putování, čas je do 31.5. https://www.panikaterina.cz/letni-pobyt/
Kateřina Havlásková 24.5.2019 15:59
Zažijte něco, co tu ještě nebylo. Náš tábor sice ještě čeká na schválení, ale bližší informace najdete na webu viz níže a přihlásit se je potřeba do 31.5. 2019. Počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.
Miroslav Charvát 5.3.2019 10:48
K našemu táboru http://www.taboreni.cz/tabor/4044/S-Mirou-na-kole.html i webové stránky. Nyní nás najdete i tam. (Zde čekáme na schválení)
Miroslav Charvát 19.2.2019 13:44
Máme akci- pro první tři účastníky, kteří zaplatí zálohu na cyklo-tábor S Mírou na Kole (cyklotabor.7x.cz) dostane slevu na diplatek 500kč. Platí pro každý turnus, tedy pro celkem 6 dětí.
Miroslav Charvát 18.2.2019 10:15
Pomalu se nám začíná plnit náš cyklo-turistický tábor. Kdo si chce zajistit ještě své místo, pospěšte si... Prázdniny se kvapem blíží..
CentrumDeti.cz 23.1.2019 00:38
Záchranářský tábor je už beznadějně naplněn, na dalších zbývají poslední místa.
Veselý Příměšťák 20.6.2018 09:21
Tanečky v Praze! Přihlaste dítka na taneční tábor. Ještě nám pár tanečnic a tanečníků schází! :)
Volný čas dětí, z.s. 8.6.2018 12:27
Uvolnilo se nám jedno volné místo na našem Supertáboře pro superhrdiny! Kdo marně hledá volné místo pro své dítě, podívejte se zde: http://včd.eu/supertabor. :)
Veselý Příměšťák 11.5.2018 13:27
Nemohli jsme nezavítat na 24. knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha, když tam vystavuje naše milá Raketa svoji tvorbu. Její otec, Joachim Dvorak, věnuje všem dětem na turnusech Veselý Příměšťák 2018, úžasnou knihu Doktor Racek -- Cesta kolem světa za 31 písmen.