Jak připravit děti na první tábor

Blíží se čas dovolených a letních táborů a vy možná zvažujete, jestli už nastal čas, poslat na tábor i vašeho drobečka. Je ovšem na tábor, tedy na několik dní bez dozoru rodičů připraven? A jste na to připraveni vy?

26.3.2016, 12:12, Kateřina Kohútová

Dnešní nabídka táborových pobytů je opravdu pestrá a rodiče mají určitě z čeho vybírat. Můžete si zvolit mezi klasickými skautskými tábory nebo naopak moderními tábory, které jsou inspirované např. počítačovými hrami. V nabídce jsou tábory s koňmi nebo třeba pro budoucí modelky nebo herečky. Kromě zaměření, můžete také zvolit délku pobytu. Krátké pobyty pro začínající táborníky nebo dvou týdenní tábor pro zkušenější děti.

Najít ten správný tábor pro vašeho potomka by tedy nemělo být až tak těžké. Především, když se při výběru budete řídit také doporučením od rodičů, kteří již mají s tímto táborem své zkušenosti. Otázkou však zůstává, jaký je ten správný věk, kdy dítě vyslat na první tábor. Taková otázka si žádá vskutku šalamounskou odpověď. Každé dítě je jiné a univerzální doporučení platné pro všechny se bude hledat jen těžko. Z dlouholetých zkušeností však mohu doporučit vyslat děti na první tábor spíše v raném věku. Mladší děti se mnohem lépe sžívají s novým prostředím, a pokud jste zvolili kvalitní tábor, dobře připravený program a šikovní vedoucí, vašemu dítku jistě brzy pomohou vypořádat se se stýskáním. Mnoho rodičů z obav z odloučení odkládají první tábor až po desátém roku dítěte. Jak již bylo řečeno, každé dítě je jiné a je možné, že právě tento věk je pro vaše dítě ten pravý. Většina dětí, ovšem nese první odloučení od rodičů v tomto a vyšším věku výrazně hůře, než jejich mladší spolutáborníci. Na základě zkušeností doporučuji proto jako nejvhodnější období pro nástup na první tábor první letní prázdniny, tedy období, kdy dítě úspěšně prošlo první třídou. Na první delší odloučení od maminky lze dítě postupně připravit, abychom ho nevystavovali zbytečnému stresu a nevypěstovali v něm nechuť k táborovým pobytům. Ideální příležitostí pro takový malý trénink jsou víkendové akce pro děti. Dvě noci bez rodičů děti většinou hravě zvládnou a i maminky se lépe připraví na letní samostatnou výpravu svého potomka:) Pokud je možnost takový víkend strávit v místě letního tábora, je pro budoucího táborníka jen výhodou, že se může s prostředím předem seznámit a zjistit, co ho v létě čeká. Také rodiče si vyzkouší, jestli jim tábor vyhovuje, jestli dítěti chutnalo, přijelo spokojené a zdravé. Takové „tábory na zkoušku“ nabízí např. Ranč v údolí. Víkendové akce jsou zaměřeny především na jízdu na koních, jsou ovšem určeny i pro začátečníky a děti kromě koní čeká i spousta her. Ať už na první tábor vyšlete prvňáčka nebo třeba páťáka, nezapomínejte dítěti na tábor pravidelně psát. Nic nepomůže malému táborníkovi víc, než podpora těch nejbližších. Vynechte ovšem raději formulace jako: „tak moc se mi po tobě stýská, bez tebe je tu takové ticho“ a pod. Raději dítě podpořte, dejte mu najevo, že jste rádi, že se mu na táboře líbí, že vše prožíváte s ním a jste pyšní, jak vše zvládá.

Držím všech rodičům palce s výběrem jejich prvního tábora a přeji vám i vašim dětem úžasné léto plné zážitků.
Mgr. Kateřina Kohútová
www.taboriste.cz

Diskuse

Tábor pro nejmenší na Ranči v údolí


Další fotografiepočet přečtení: 192x

Podporují nás

 
Adrenalin Camp Var…
Zaměření: Adrenalinový
Začátek: 01. 07. 2021
Pořadatel: A7 camps
4990 KčDetail
 
 
SPORTOVNÍ TÁBOR PR…
Zaměření: Sportovní
Začátek: 03. 07. 2021
Pořadatel: Marcela Jelínk…
3790 KčDetail
 
Další Tábory

Táborová inzerce

Ahoj Na táboře 1. - 8. 8. máme narváno :-D a pro 2 oddíly 10 táborníků HLEDÁME TÝDENNÍ VEDOUCÍ/VEDOUCÍHO. Plnoletí akční vedoucí, pošlete nám životop…
Ahoj, hledáme zdravotníci na letní tábor. Tábor probíhá prvních 14 dní v srpnu. Jsme základna na kraji lesa v jižních Čechách na Vodňansku. Hledáme ně…
Dobrý den, jsme dvě spolehlivé, dochvilné a milé dívky. Právě jsme dochodily základní školu. Sháníme brigádu na léto na pozici instruktora/praktikant…
Ahoj, je mi skoro 17 let a hledám tábor (nejlépe koňský), který by mě a moji stejně starou kamarádku zaměstnal jako výpomoc na táboře. Mám 6tiletou zk…
Další inzerce

Aktuality

Táboření 27.9.2020 17:00
Taboreni.cz je nově hezky upravené pro mobilní telefony (responzivní).
Táboření 25.9.2020 9:28
Registrace na Táboření je opět zprovozněna. Vypnuta byla kvůli podvodným registracím. Vše také již běží na SSL, tedy jsme konečně bezpeční :-)
KVH COMBAT PRAHA 27.10.2019 11:48
Tábor pořádají hasiči.Budete jíst z ešusu,spát ve stanu,hlídat tábor,koupat se v řece,mít službu u kuchyně,zdolávat překážkovou dráhu,plížit se,střílet,naučíte se zacházet se zbraní,první pomoc,jak přivolat hasiče,záchranku i policii a jak sami pomoci.Poznáte požární sport,TFA a požární útok.
Kateřina Havlásková 27.5.2019 17:16
Přidejte se k našemu putování, čas je do 31.5. https://www.panikaterina.cz/letni-pobyt/
Kateřina Havlásková 24.5.2019 15:59
Zažijte něco, co tu ještě nebylo. Náš tábor sice ještě čeká na schválení, ale bližší informace najdete na webu viz níže a přihlásit se je potřeba do 31.5. 2019. Počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.
Miroslav Charvát 5.3.2019 10:48
K našemu táboru http://www.taboreni.cz/tabor/4044/S-Mirou-na-kole.html i webové stránky. Nyní nás najdete i tam. (Zde čekáme na schválení)
Miroslav Charvát 19.2.2019 13:44
Máme akci- pro první tři účastníky, kteří zaplatí zálohu na cyklo-tábor S Mírou na Kole (cyklotabor.7x.cz) dostane slevu na diplatek 500kč. Platí pro každý turnus, tedy pro celkem 6 dětí.
Miroslav Charvát 18.2.2019 10:15
Pomalu se nám začíná plnit náš cyklo-turistický tábor. Kdo si chce zajistit ještě své místo, pospěšte si... Prázdniny se kvapem blíží..
CentrumDeti.cz 23.1.2019 00:38
Záchranářský tábor je už beznadějně naplněn, na dalších zbývají poslední místa.
Veselý Příměšťák 20.6.2018 09:21
Tanečky v Praze! Přihlaste dítka na taneční tábor. Ještě nám pár tanečnic a tanečníků schází! :)
Volný čas dětí, z.s. 8.6.2018 12:27
Uvolnilo se nám jedno volné místo na našem Supertáboře pro superhrdiny! Kdo marně hledá volné místo pro své dítě, podívejte se zde: http://včd.eu/supertabor. :)
Veselý Příměšťák 11.5.2018 13:27
Nemohli jsme nezavítat na 24. knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha, když tam vystavuje naše milá Raketa svoji tvorbu. Její otec, Joachim Dvorak, věnuje všem dětem na turnusech Veselý Příměšťák 2018, úžasnou knihu Doktor Racek -- Cesta kolem světa za 31 písmen.