Potřebujete naplnit tábor? Hledáš tábor jako vedoucí, praktikant nebo zdravotník? Hledáte jako parta nové středisko?

V roce 2020 jelo na tábor o 5 procent méně dětí

Českou táborovou tradici jen tak něco nezastaví. A nijak výrazně se na letošní táborové sezóně nepodepsala ani situace s pandemií COVID-19. V roce 2020 na dětské letní tábory dorazilo celkem 213 tis. dětí, což představuje pouze 5 procent pokles oproti roku předchozímu.

28.9.2020, 20:07, Radim Halík

Podíváme-li se na táborovou sezónu řečí čísel, od roku 2012 můžeme sledovat kontinuální růst, který kopíruje zvyšující se porodnost a dorůstání dětí do táborového věku. Až letos tuto stoupající křivku lehce zbrzdila koronovirová pandemie. V roce 2019 jelo na tábor 224 tis. dětí, v roce 2018 pak 216 tis. – letošní rok s 213 tis. je tedy o něco nižší než rok 2018. Z hlediska procentuálního se ale nemění nic. V letech 2018 až 2020 jelo na tábor celkem 17 % dětí z ČR ve věku 6–18 let.

Obavy organizátorů se nepotvrdily Na jaře tohoto roku přitom čelili organizátoři táborů nejistým vyhlídkám. Nebylo jasné, zda budou tábory povoleny a poté, co se situace se šířením koronaviru začala stabilizovat, nebyli si zase jisti poptávkou ze strany rodičů. Jejich obavy se ale nepotvrdily, a ačkoliv se museli potýkat s náročnějšími hygienickými a bezpečnostními opatřeními, táborníci dorazili takřka v plném počtu. K tomu přispěl i fakt, že zhruba polovina rodičů kupuje svým ratolestem tábory už na začátku roku. Tito rodiče ve většině případů nepožadovali peníze zpět a vyčkávali, jak se situace vyvine.

Rodiče tábory po karanténě uvítali Paradoxně se dá říci, že celostátní karanténa naopak většinu rodičů motivovala dítka do přírody vyslat. „Doba, kdy jsem musela se svými dvěma školáky zůstat doma, přeorientovat celý chod domácnosti a učit se s dětmi na dálku, byla velice psychicky náročná. O to více jsme letos tábory uvítali – změna prostředí a možnost trávit čas s kamarády na čerstvém vzduchu podle mého dětem jen prospěla,“ říká maminka Jana Kroutilová z Berouna.

Česko patří mezi táborovou velmoc Tábornictví má v Čechách bohatou tradici. První tábory vznikly ve Spojených státech okolo roku 1861 a inspirace americkým vzorem podnítila i první skautský tábor, který byl uspořádán roku 1912 v Lipnici nad Sázavou. Od té doby se mnohé změnilo, a i tábory procházejí dynamickými změnami dle toho, jak se vyvíjí současná moderní společnost.

Je libo airsoft nebo angličtinu? Kromě klasických skautských táborů a táborů s celotáborovou hrou jsou v nabídce i tábory úzce specializované. U dětí často vedou tábory akční a adrenalinové – ať už se jedná o nejrůznější adventure campy, airsoft, nerf, či military tábory. Oblíbené jsou také tábory sportovní, taneční, koňské, výtvarné, kreativní, herecké, divadelní, nebo vzdělávací – cizojazyčné, vědecké, počítačové či přírodovědné. Výjimkou nejsou ani tábory věnující se subkulturám jako jsou skate, hip-hop nebo graffity. Nechybí ale i tábory pro YouTubery nebo se zaměřením na sociální sítě. Dnešní děti mají zkrátka možnost vybrat si to, co nejlépe vyhovuje jejich naturelu.

V dalších letech lze očekávat růst A jaký vývoj můžeme očekávat do budoucna? V současné době je samozřejmě cokoliv těžké predikovat, pokud ale budeme optimističtí a budeme věřit, že koronavirus léto roku 2021 neovlivní, můžeme očekávat opět zvyšující se účast dětí. Dle grafu níže můžeme sledovat rostoucí křivku znázorňující počty dětí, které dorůstají do táborového věku 6–18 let. I kdybychom se drželi současné hodnoty 17 %, tj. kolik dětí každý rok letní tábory navštěvuje, absolutní čísla se budou zvyšovat a dětí na tábory bude jezdit ještě více.

Diskuse

Počty děti na táborech v roce 2020


Další fotografiepočet přečtení: 2306x

Podporují nás

 
SCOOBY-DOO TÁBOR
Zaměření: S celotáborovo…
Začátek: 15. 07. 2023
Pořadatel: Marcela Jelínk…
5690 KčDetail
 
 
LYŽAŘSKÝ TÁBOR – Š…
Zaměření: Jarní tábor
Začátek: 05. 02. 2023
Pořadatel: Společnost SIN…
5970 KčDetail
 
Další Tábory

Táborová inzerce

Dobrý den, hledáme kuchaře/kuchařský tým na letní dětský tábor. Vaření ve vybavené kuchyni pro 200 strávníků Místo: Hnačov - Plánice Ubytování: V cha…
V areálu DVŮR KRÁLOVÉ se v létě 2023 uskuteční šest týdenních turnusů (vždy sobota–sobota) od 1. 7. do 12. 8. 2023, na které hledáme hlavního ZDRAVOTN…
Hledáme 2 vedoucí Ahoj, jsme menší dětsky tábor vedený v rodinném duchu, mezi sebe hledáme 2 nové vedoucí pro letní tábor 2023, pokud máš 18+, jsi zo…
Pro letní tábory s angličtinou s dlouholetou tradicí (Ronec - https://www.ronec.cz/) hledáme nové táborové místo v okolí Brna. Termíny táborů červenec…

Aktuality

18.9.2022
Jak proběhla letní táborová sezóna 2022? Přečtěte si o tom článek.
18.5.2022
Web Taboreni.cz vyskakuje při vyhledávání na předních pozicích.
11.1.2022
Registrujeme zhruba dvojnásobný zájem o náš katalog dětských táborů oproti roku 2021.