První lásky..

Letní tábory, soustředění a jiné podobné akce přináší dětem i dospělým mnoho nových, dosud neznámých zážitků a dobrodružství. Vedoucí získávají neopomenutelnou praxi se svými svěřenci, dospělí se učí, jak vydržet delší dobu bez svých milovaných ratolestí a ti nejmenší nabývají nejvíce zkušeností především z hlediska citů a vztahů. Velká většina dětí se zde naučí, jak se nejlépe spřátelit, jak pracovat a jednat ve skupině a zároveň také, jak se postarat sám o sebe. Všechny tyto faktory jsou nezbytné pro další zdravý sociální vývoj, ovšem nesmíme zapomenout na ten nejdůležitější – vznik nových citů a lásek.

18.12.2012, 06:48, Barbora Čápová

Každý z nás, byť jako rodič, vedoucí či dítě, na vlastní kůži zažil, co taková první láska dokáže. Holky se domů vrací nešťastné a uplakané, s pokreslenými předloktími a spoustou dopisů a fotek na rozloučenou. Rodiče si pak marně několik týdnů lákají hlavu, co s tou jejich holkou může být, a přitom nepomyslí na tu nejpřirozenější možnost: že se jejich ratolest poprvé zamilovala. Taková láska je pro dítě krásná a bolestivá, ale především velmi důležitá, neboť na ni poté dokáže s citem vzpomínat celý svůj život. Tyto a podobné city ale nekvetou pouze mezi dětmi. Velmi často se stává, že se dítko zamiluje do své oddílové vedoucí či vedoucího. Takové city bývají většinou nejbolestivější, neboť dospělý nechce a nemůže opětovat cit svého svěřence a dotyčný pak zůstává nešťastně zamilován. Ovšem i na takové chvíle se časem vzpomíná se spokojeností a úsměvem na rtech.

První lásky bývají takto pamětihodné díky své čistotě, naivitě a neohrabanosti. Mezi staršími dětmi ale nemusí zůstat pouze u něžných slov a psaníček a bylo by hloupé se, při vší jejich zvědavosti, domnívat, že tomu tak opravdu je. Kolikrát již vedoucí tahali o půlnoci hochy z dívčích stanů a dokonce rušili milence ukrývající se za jídelnou či marodkou. Já osobně znám mnoho vrstevníků, kteří se právě na letních táborech poprvé milovali. Takové situace mohou připravit vedoucím i rodičům těžké chvíle. Rodiče se bojí, že jejich dítě na táboře „zvlčí“ a tak to často neoprávněně dávají za vinu táborovým vedoucím. Bohužel vedoucí je také pouze člověk a tak nezbývá, než se s touto možností smířit a doufat v zdravý rozum a rozvahu svého potomka.

Když se ale bavíme o lásce, je nezbytné si připomenout, že něha kvete v každém věku a tak častokrát i vedoucí najdou právě na letním táboře svého vysněného partnera. Takový vztah bývá z pravidla velmi milý a čistý, ale málokdy nabude delšího trvání. Ovšem i tak zanechá krásnou vzpomínku na letní románek. Moje rada tedy zní: Ať jste dítě nebo vedoucí, nechte se s rozumem unášet prázdninovou romantikou!

Diskuse

127639počet přečtení: 7747x

Podporují nás

 
VÝTVARNÝ TÁBOR
Zaměření: Výtvarné
Začátek: 03. 07. 2021
Pořadatel: Marcela Jelínk…
3990 KčDetail
 
 
Airsoftový tábor v…
Zaměření: Adrenalinový
Začátek: 01. 07. 2021
Pořadatel: Agentura TAPAZ…
4390 KčDetail
 
Další Tábory

Táborová inzerce

Ahoj Na táboře 1. - 8. 8. máme narváno :-D a pro 2 oddíly 10 táborníků HLEDÁME TÝDENNÍ VEDOUCÍ/VEDOUCÍHO. Plnoletí akční vedoucí, pošlete nám životop…
Ahoj, hledáme zdravotníci na letní tábor. Tábor probíhá prvních 14 dní v srpnu. Jsme základna na kraji lesa v jižních Čechách na Vodňansku. Hledáme ně…
Dobrý den, jsme dvě spolehlivé, dochvilné a milé dívky. Právě jsme dochodily základní školu. Sháníme brigádu na léto na pozici instruktora/praktikant…
Ahoj, je mi skoro 17 let a hledám tábor (nejlépe koňský), který by mě a moji stejně starou kamarádku zaměstnal jako výpomoc na táboře. Mám 6tiletou zk…
Další inzerce

Aktuality

Táboření 27.9.2020 17:00
Taboreni.cz je nově hezky upravené pro mobilní telefony (responzivní).
Táboření 25.9.2020 9:28
Registrace na Táboření je opět zprovozněna. Vypnuta byla kvůli podvodným registracím. Vše také již běží na SSL, tedy jsme konečně bezpeční :-)
KVH COMBAT PRAHA 27.10.2019 11:48
Tábor pořádají hasiči.Budete jíst z ešusu,spát ve stanu,hlídat tábor,koupat se v řece,mít službu u kuchyně,zdolávat překážkovou dráhu,plížit se,střílet,naučíte se zacházet se zbraní,první pomoc,jak přivolat hasiče,záchranku i policii a jak sami pomoci.Poznáte požární sport,TFA a požární útok.
Kateřina Havlásková 27.5.2019 17:16
Přidejte se k našemu putování, čas je do 31.5. https://www.panikaterina.cz/letni-pobyt/
Kateřina Havlásková 24.5.2019 15:59
Zažijte něco, co tu ještě nebylo. Náš tábor sice ještě čeká na schválení, ale bližší informace najdete na webu viz níže a přihlásit se je potřeba do 31.5. 2019. Počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.
Miroslav Charvát 5.3.2019 10:48
K našemu táboru http://www.taboreni.cz/tabor/4044/S-Mirou-na-kole.html i webové stránky. Nyní nás najdete i tam. (Zde čekáme na schválení)
Miroslav Charvát 19.2.2019 13:44
Máme akci- pro první tři účastníky, kteří zaplatí zálohu na cyklo-tábor S Mírou na Kole (cyklotabor.7x.cz) dostane slevu na diplatek 500kč. Platí pro každý turnus, tedy pro celkem 6 dětí.
Miroslav Charvát 18.2.2019 10:15
Pomalu se nám začíná plnit náš cyklo-turistický tábor. Kdo si chce zajistit ještě své místo, pospěšte si... Prázdniny se kvapem blíží..
CentrumDeti.cz 23.1.2019 00:38
Záchranářský tábor je už beznadějně naplněn, na dalších zbývají poslední místa.
Veselý Příměšťák 20.6.2018 09:21
Tanečky v Praze! Přihlaste dítka na taneční tábor. Ještě nám pár tanečnic a tanečníků schází! :)
Volný čas dětí, z.s. 8.6.2018 12:27
Uvolnilo se nám jedno volné místo na našem Supertáboře pro superhrdiny! Kdo marně hledá volné místo pro své dítě, podívejte se zde: http://včd.eu/supertabor. :)
Veselý Příměšťák 11.5.2018 13:27
Nemohli jsme nezavítat na 24. knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha, když tam vystavuje naše milá Raketa svoji tvorbu. Její otec, Joachim Dvorak, věnuje všem dětem na turnusech Veselý Příměšťák 2018, úžasnou knihu Doktor Racek -- Cesta kolem světa za 31 písmen.