Hygienická inspekce

Má být příjezd hygienické kontroly na tábor strašák nebo potřebná a dobrá věc? Všichni známe přísloví, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Ale nemá to být právě ona hůl nebo Damoklův meč co se vznáší na hlavami vedoucích, aby udržovali v táboře pořádek a nezavdávali příčinu ke zbytečným epidemiím z nehygienicky připraveného jídla? Na co se tedy připravit když nás navštíví hygienici?

8.1.2013, 00:01, Jana Taubrová

I když by tomu tak být nemělo, bývá občas hygienická inspekce malým táborovým strašákem. Hygienické předpisy vytyčují problémy, jež by případně mohli vést až k předčasnému konci tábora a jejich dodržování by mělo být naprostou samozřejmostí.

Občas ovšem návštěva kontolora může mít i poněkud komický nádech. Vzpomínám si, jak jednou přijela hygienická kontrola na náš tábor. Dvě dámy-hygieničky vystoupily z auta ve sněhobílých holínkách a pohlédly na táborovou louku. Ta byla následkem dvoutýdenních dešťů proměněna v jedno velké bahniště a protkána dřevěnými podlážkami zajišťujícími aby děti nechodily stále v bahně. Obě dámy stály poněkud zaraženě na cestě a přemýšlely, jak se probrodit co nejméně bahnem k začátku podlážek, aniž by si u toho zamazaly svoje holínky.

Všechny inspekce začínají ve své podstatě stejně, a to podáním si ruky s hlavním vedoucím. Ostatně je to on kdo, společně se zdravotníkem, má největší zodpovědnost za hygienu v táboře. Všichni vedoucí se sice podílejí na chodu tábora, ale on musí kontrolovat i to, co ostatní přehlédnou.

První zastávkou je obvykle kuchyně, což je takový malý středobod tábora. Tak si tu kuchyni proberme pěkně od podlahy – a když říkám od podlahy, myslím tím opravdu od podlahy. Na stanových táborech je nutné, aby celá kuchyně byla vybavena podlážkou. Bahno prostě do kuchyně nepatří. Na podlaze se samozřejmě nesmějí válet zbytky jídla, ale ani hrnce či jiné nádobí. Při přípravě jídla je třeba dodržet stanovené hygienické předpisy, například rozdělení nožů a prkének na maso, zeleninu a pečivo, mytí rukou, atd. Na všech stolech (na přípravu i na jídelních) by měl být dobře umyvatelný povrch, nám se nejlépe osvědčilo na začátku tábora všechny jídelní stoly potáhnout igelitem (a v případě potřeby ho obměňovat) a na stoly pracovní již léta používáme přiříznuté kusy lina. Zvlastních zkušeností pak doporučuji dodržovat zásadu, že po skončení přípravy jídla se celá kuchyň uklidí, protože nikdy nevíte kdy kontrola dorazí.

Další kroky kontrolora vedou na místa, kde se skladují potraviny. Ty musí být oddělené od samotné kuchyně, musí být suché a vhodně vybavené. Rozhodně neuspějete s tím, že by se vám potraviny povalovaly jen tak na zemi …na podlahu patří maximálně brambory, a to ještě v pytli nebo krabici a podložené podlážkou. Pokud nemáte lednici, nesmíte skladovat potraviny rychle podléhající zkáze, například maso. To se zkrátka zpracovává okamžitě po přivezení, čímž sice vzikají větší nároky na jízdy pro nákupy a plánování jídelníčku, ale zato se vyhnete případným problémům.

sprchovými kouty a dalším sociálním zázemím, ale i zde je samozřejmě potřeba zajistit jejich pravidelný úklid. U stanových táborů je nutné mít dostatečný počet kohoutků a lavorů (1 kouhoutek s lavorem na 5 dětí). Také je třeba zajistit minimálně jednou za týden koupání nebo sprchování dětí v teplé vodě. Latríny se zajišťují v počtu dva záchody na prvních 20 dětí, na každých dalších 20 dětí pak jeden další záchod. V blízkosti záchodů musí být možnost umýt si ruce v tekoucí vodě, což většinou dostatečně řeší barel s výpustným kohoutkem postavený na nízkou stoličku. Suché záchody se musí denně zasypávat zeminou nebo jiným přírodním sypkým materiálem (popel, piliny, …).

Poslední ke kontrole zbývá marodka a izolace. Zde proběhne kontrola stavu věcí v lékárně, zdravotního deníku a dalších potřebných dokumentů, ( potravinářské průkazy vedoucích, jídelníček, …) a tím je defakto hotovo.

Sami vidíte, že pokud svědomitě vykonáváte svojí práci vedoucího, máte základní hygienické návyky ke kterým vedete i děti a nejste slepí k nepořádku v táboře, nemáte se od případné hygienické kontroly čeho obávat.

Předpisem určujícím hygienická pravidla je VYHLÁŠKA 106/2001 Sb. Ministerstva zdravotnictví o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, ze dne 2. března 2001.

Diskuse

Kontrola na táboře, Ilustrační foto


Přiložené soubory:

Vyhláška o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti.pdfpočet přečtení: 10560x

Podporují nás

 
Vodácký tábor - Ex…
Zaměření: S celotáborovo…
Začátek: 04. 07. 2021
Pořadatel: The trip to fa…
5490 KčDetail
 
 
FLEXI tábor v Kunč…
Zaměření: Zážitkový
Začátek: 01. 07. 2021
Pořadatel: Agentura TAPAZ…
4390 KčDetail
 
Další Tábory

Táborová inzerce

Ahoj Na táboře 1. - 8. 8. máme narváno :-D a pro 2 oddíly 10 táborníků HLEDÁME TÝDENNÍ VEDOUCÍ/VEDOUCÍHO. Plnoletí akční vedoucí, pošlete nám životop…
Ahoj, hledáme zdravotníci na letní tábor. Tábor probíhá prvních 14 dní v srpnu. Jsme základna na kraji lesa v jižních Čechách na Vodňansku. Hledáme ně…
Dobrý den, jsme dvě spolehlivé, dochvilné a milé dívky. Právě jsme dochodily základní školu. Sháníme brigádu na léto na pozici instruktora/praktikant…
Ahoj, je mi skoro 17 let a hledám tábor (nejlépe koňský), který by mě a moji stejně starou kamarádku zaměstnal jako výpomoc na táboře. Mám 6tiletou zk…
Další inzerce

Aktuality

Táboření 27.9.2020 17:00
Taboreni.cz je nově hezky upravené pro mobilní telefony (responzivní).
Táboření 25.9.2020 9:28
Registrace na Táboření je opět zprovozněna. Vypnuta byla kvůli podvodným registracím. Vše také již běží na SSL, tedy jsme konečně bezpeční :-)
KVH COMBAT PRAHA 27.10.2019 11:48
Tábor pořádají hasiči.Budete jíst z ešusu,spát ve stanu,hlídat tábor,koupat se v řece,mít službu u kuchyně,zdolávat překážkovou dráhu,plížit se,střílet,naučíte se zacházet se zbraní,první pomoc,jak přivolat hasiče,záchranku i policii a jak sami pomoci.Poznáte požární sport,TFA a požární útok.
Kateřina Havlásková 27.5.2019 17:16
Přidejte se k našemu putování, čas je do 31.5. https://www.panikaterina.cz/letni-pobyt/
Kateřina Havlásková 24.5.2019 15:59
Zažijte něco, co tu ještě nebylo. Náš tábor sice ještě čeká na schválení, ale bližší informace najdete na webu viz níže a přihlásit se je potřeba do 31.5. 2019. Počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.
Miroslav Charvát 5.3.2019 10:48
K našemu táboru http://www.taboreni.cz/tabor/4044/S-Mirou-na-kole.html i webové stránky. Nyní nás najdete i tam. (Zde čekáme na schválení)
Miroslav Charvát 19.2.2019 13:44
Máme akci- pro první tři účastníky, kteří zaplatí zálohu na cyklo-tábor S Mírou na Kole (cyklotabor.7x.cz) dostane slevu na diplatek 500kč. Platí pro každý turnus, tedy pro celkem 6 dětí.
Miroslav Charvát 18.2.2019 10:15
Pomalu se nám začíná plnit náš cyklo-turistický tábor. Kdo si chce zajistit ještě své místo, pospěšte si... Prázdniny se kvapem blíží..
CentrumDeti.cz 23.1.2019 00:38
Záchranářský tábor je už beznadějně naplněn, na dalších zbývají poslední místa.
Veselý Příměšťák 20.6.2018 09:21
Tanečky v Praze! Přihlaste dítka na taneční tábor. Ještě nám pár tanečnic a tanečníků schází! :)
Volný čas dětí, z.s. 8.6.2018 12:27
Uvolnilo se nám jedno volné místo na našem Supertáboře pro superhrdiny! Kdo marně hledá volné místo pro své dítě, podívejte se zde: http://včd.eu/supertabor. :)
Veselý Příměšťák 11.5.2018 13:27
Nemohli jsme nezavítat na 24. knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha, když tam vystavuje naše milá Raketa svoji tvorbu. Její otec, Joachim Dvorak, věnuje všem dětem na turnusech Veselý Příměšťák 2018, úžasnou knihu Doktor Racek -- Cesta kolem světa za 31 písmen.